Solarwinds Orion E-Mail Ayarları

By | 6 Ocak 2022

Merhaba,

Bu kısa makalemizde Solarwinds Orion üzerinde e-mail ayarlarının nasıl yapıldığından bahsediyor olacağım. Öncelikle sistem üzerinde oluşan alarmlara ait bildirimleri almak istiyorsanız e-mail ayarlarının düzgün yapıldığından emin olmanız gerekmektedir.

Yapınızda SMTP server var ise ona göre yoksa gmail veya yandex mail üzerinden de ayarları yapmanız mümkün. Hatta bir e-mail ayarını girdikten sonra ikinci bir e-mail tanımlaması daha yaparak bunu da secondary olarak işaretleyerek ilkinde sorun olması halinde alarm maillerinin ikinci mail üzerinden akmasını da sağlayabilirsiniz.

Şimdi işlemlerimize geçelim.

All Setting sekmesinden Manage SMTP Servers diyerek ilerliyorum.

ADD SMTP SERVER diyerek yeni bir tanımlama yapmaya başlıyorum. Açılan ekrandaki ilgili alanları (gmail smtp) dolduruyorum ve kaydetmeden önce Send Test E-Mail diyerek bir test maili atıyorum.

To ve Reply adreslerine mail adreslerini yazıp SEND diyorum.

Test maili başarılı bir şekilde iletildi.

Oluşturduğum Gmail SMTP server da eklenmiş oldu. Daha önce de söylediğim gibi bu alana birden fazla SMTP server ekleyip Master – Slave modunda çalıştırmanız mümkün. Olurda herhangi bir mail sisteminde problem olursa o anda oluşan alarmlar diğer mail sistemi üzerinden düzgünce akabilsin.

Başka bir makale de görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir