Zabbix 5.4 SNMP İle Host Ekleme

By | 2 Temmuz 2021

Merhaba,

Bu makalemizde daha önce kurulumunu yaptığımız Zabbix sistemimize artık HOST ekleme işlemlerini yapıyor olacağız. Kurulumun ardından hiçbir detay yada karmaşık ayara girmeden hızlıca HOST ve HOST GRUP ekleyerek ilerliyor olacağız.

HOST ekleme işlemlerimizde kesinlikle HOST GRUP kullanacağız yani HOST’larımızı ilgili GRUP’lara atayacağız ki hem sistematik bir yaklaşım ile ilerlemiş olalım hem de ilerleyen makalelerde Dashboard anlatımında bize kolaylık sağlasın. Ayrıca raporlama ve izlemede ilgili GRUP’lar üzerinden HOST’larımıza kolayca erişebilelim.

Sıralamamız şu şekilde ilerleyecektir;

·        Switch

·        Kamera

·        Sunucu HP ILO

·        Access Point

HOST GRUBU nasıl eklenir kısmını sadece Switch eklerken göstereceğim devamındaki eklemelerde tek tek bunu tekrar edip göstermeyeceğim. Basit bir olay olduğu için ilerleyen kısımlarda bunu neden seçiyor dememek için Switch eklerken yaptığım kısma dönüp nasıl olduğunu okuyabilirsiniz.

Şimdi sözü fazla uzattık HOST ekleyerek ortamımızı biraz şenlendirelim 😊

Malake İçeriği

Zabbix SNMP İle Switch Ekleme

Soldaki Configuration sekmesinin altından Host Groups sekmesine tıklıyorum.

Tüm Host ve Host Grup ekleme işlemleri Configuration tabından yapılmaktadır.

Sağ üst kısımdan Create host group yazan kısma tıklıyorum.

Grubuma LOKAL_NETWORK_SWITCHES adını veriyorum ve Add diyerek ekliyorum.

Grubum eklendi ve Host Groups sekmesinde gruplar arasında görünüyor.

Şimdi Configuration sekmesinden Hosts’a tıklayalım ve Create host diyerek yeni bir Host ekleyelim.

Karşımıza minik bir wizard gibi bir ekran geliyor ilk başta çok karmaşık gibi gelebilir korkacak bir durum yok burada 3 aşamalı bir ayar serisi ile HOST ekleme işlemlerini kolayca yapabileceğiz.

Dikkat ederseniz 1,2,3 diye numaralandırarak ilerliyor olacağım bu numaraların olduğu sekmeler dışında bir ayar yapmayacağız.

1-) Host Sekmesi

Host name : Hostumuza bir isim veriyorum.

Visible name : Aynı ismi buraya da kopyalıyorum.

Groups : Switch’ler için oluşturduğum Grubumu sağındaki Select yazan kısımdan seçiyorum.

Interfaces : Hostumuzu hangi yöntem ile ekleyeceksek onu seçerek bir interface ekliyoruz. (SNMP Seçiyorum.)

SNMP interface kullanıyorum ve versiyon olarak SNMPv2’yi seçiyorum.

Port kısmında  161 otomatik olarak geliyor. IP address yazan kısma ekleyeceğim Switch Host’uma ait IP adresini giriyorum.

SNMP comminity yazan kısımda sarı ile işaretlediğim “{$SNMP_COMMUNITY}” de otomatik olarak geliyor. Bu kısmı kopyalayıp 3 numaralı ekranda kullanacağız o yüzden bu ince detayı sarı ile boyadım.

2-) Template Sekmesi

Bu sekmedeise bu Host için bir template seçmem gerekiyor. Select diyerek Zabbix içinde default olarak gelen sekmelerden olan Network Generic Device SNMP Template’ini seçiyorum. Eklediğim Switch için özel bir template olması halinde onu da seçebilirdim ancak şuan için yok. İlerleyen makalelerde Template eklemeyi detaylıca zaten anlatacağım.

3-) Macros Sekmesi

Bu sekmede ilgili HOST’umuz için bir Macro ve değer belirtmemiz gerekiyor. 1 numaralı sekmedeki sarı ile boyadığım “{$SNMP_COMMUNITY}” yi kopyalayıp buraya yapıştırıyorum. SNMP protokolünde Community name üzerinden haberleşeceğini bu Macro’ya bildirmiş oluyoruz.

Karşısında yazan Value kısmına ise ben “S7” yazıyorum. Buraya yazdığınız değer ne ise Switch tarafında SNMP ayarlarını girerken aynısını yazmamız gerekiyor. Bu kısmı yanlış yaparsak HOST aktif olmayacaktır.

Ardından Add diyerek ilk HOST’umu ekliyorum.

HOSTS sekmesinin altında eklediğim Host görünüyor ve Availability kısmında SNMP aktif değil. Olmaması normal daha Switch tarafında yapacağımız işlemlerimizi tamamlamadık.

Şimdi Switch’e erişiyorum ve SNMP ayarlarını yapmaya başlıyorum.

Mode: Enable yapıyorum ve Community yazan tüm alanlara “S7” yazıyorum. HOST ekleme 3. Adımda(Macros) sarı ile boyadığım “{$SNMP_COMMUNITY}” yazan alanın karşısında Value değerine ne yazdıysam onu buraya da yazıyorum.

Trap Destination: Bu alanada Zabbix Server IP Adresimi yazıyorum ve kaydediyorum.

Tekrar Zabbix Monitoing altında Host ekranına dönüp kısa bir süre bekliyorum. 1 dakika içinde sayfayı birkaç kez yenilediğimde eklediğim Host’uma ait Availability kısmındaki SNMP alanı yeşil oluyor. Zabbix’e bir adet Switch’i başarılı bir şekilde eklemiş olduk.

Aynı kontrolü Configuration altında Hosts sekmesinden kontrol ediyorum. Orası da yeşillenmiş 😊 sorun yok ekleme başarılı.

Her bir Host ekleme işlemini baştan sona bu şekilde yapmadan Full Clone alarak daha hızlı da yapabiliriz.

İlk eklediğim Host’a tıklıyorum ve Alttaki Full Clone yazan yere tıkladığımda onun bire bir bir Clone’unu alıyorum. Devamında ise sadece ekleyeceğim yeni Host için 1 numaralı sekmede SNMP ip adresini ve 2 numaralı sekmedeki “{$SNMP_COMMUNITY}” Value değerini girerek hızlıca ekliyorum.

Tabi her eklediğim Host’un kendi üzerindeki SNMP ayarlarını ve “{$SNMP_COMMUNITY}” değerine yazdığım Community değerini girip tanımlıyorum.

Tüm Switch’lerimi Clone alarak hızlıca ekliyorum ve ortalık baya bir yeşilleniyor.

Monitoring sekmesi altında Latest Data yazan kısma tıklıyorum. Ardından Host kısmından Select yazan yere tıklıyorum ve eklediğim SW-7 Switch’ine ait akan datalara bakıyorum.

Bu Host’u ve diğer Switch’lerin tamamını Network Generic Device SNMP Template’i ile (Host ekleme ekranındaki 2 numaralı yerde) tanımladığımız Template ile eklemiştik.

O yüzden buradaki akan data bu template’in kabiliyeti ile alakalı. Network Generic Device SNMP template’i bize S7 Switch’i üzerinden 5 farklı data sunabiliyor. Onlarda aşağıdaki ve yukarda kırmızı ile çizili olan datalar.

·        ICMP loss

·        ICMP ping

·        ICMP response time

·        SNMP agent availability

·        Uptime

Zabbix SNMP İle Kamera Ekleme

Şimdi aynı şekilde Zabbix’e Kamera Host’larımızı ekleyelim. İlk olarak Kamera Host Grubu oluşturuyorum. LOKAL_NETWORK_KAMERALAR adını veriyorum.

Ardından Configuration sekmesinden Hosts’a tıklıyorum Add diyerek yeni bir host ekliyorum. Aynı Switch eklemedeki gibi adımları izleyerek ilerliyorum.

1-) Host Sekmesi

Host name : Hostumuza bir isim veriyorum.

Visible name : Aynı ismi buraya da kopyalıyorum.

Groups : Kamera’lar için oluşturduğum Grubumu sağındaki Select yazan kısımdan seçiyorum.

İnterfaces : Hostumuzu hangi yöntem ile ekleyeceksek onu seçerek bir interface ekliyorum ve Kameramın IP adresini giriyorum.

2-) Template Sekmesi

Bu sekmede Kamera Host’u için bir template seçmem gerekiyor. Select diyerek Zabbix içinde default olarak gelen Network Generic Device SNMP Template’ini seçiyorum.

3-) Macros Sekmesi

Bu sekmede ilgili HOST’umuz için bir Macro ve değer belirtmemiz gerekiyor. 1 numaralı sekmedeki sarı ile boyadığım “{$SNMP_COMMUNITY}” yi kopyalayıp buraya yapıştırıyorum. SNMP protokolünde Community name üzerinden haberleşeceğini bu Macro’ya bildirmiş oluyoruz.

Karşısında yazan Value kısmına bu sefer “public” yazıyorum. Buraya yazdığınız değer ne ise Kamera tarafında da SNMP ayarına aynısını yazmamız gerekiyor. Bu kısmı yanlış yaparsak HOST aktif olmayacaktır.

Ardından Add diyerek ilk Kamera HOST’umu ekliyorum.

Şimdi Kameranın SNMP ayarlarını yapalım.

Aynı Switch tarafındaki SNMP ayarlarında olduğu gibi burada da TRAP adresi yazan kısma Zabbix IP adresini yazıyorum ve SNMP ve TRAP topluluk adlarını Zabbix HOST ekleme 3 numaralı Macros sekmesinde yazdığım “public” değerini yazıyorum.

Ardından Host’umu kontrol ediyorum ve yaklaşık 1 dakika içinde SNMP bağlantım yeşilleniyor ve aktif oluyor. Tüm kameraları bu kamera’nın Full Clone’nunu alarak sadece ilgili IP adres ve Macros değer bilgilerini değiştirerek sisteme dahil ediyorum.

Zabbix SNMP İle HP Server Ekleme

Şimdi HP dl380 sunucumuzu SNMP ile Zabbix üzerine Host olarak ekleyelim.

Her zamanki gibi ilk olarak Sunucular için LOKAL_SERVERS adında bir grup oluşturdum.

Ardından Configuration sekmesinden Hosts’a tıklıyorum Add diyerek yeni bir host ekliyorum. Aynı diğer eklemedeki gibi adımları izleyerek ilerliyorum.

1-) Host Sekmesi

Host name : Hostumuza bir isim veriyorum.

Visible name : Aynı ismi buraya da kopyalıyorum.

Groups : LOKAL_SERVERS Grubumu sağındaki Select yazan kısımdan seçiyorum.

Interfaces : Hostumuzu hangi yöntem ile ekleyeceksek onu seçerek bir interface ekliyorum ve Sunucumun ILO IP adresini giriyorum.

2-) Template Sekmesi

Bu sekmede HP Sunucum bir template seçmem gerekiyor. Select diyerek “ILO Proliant DL380p Gen8” Template’ini seçiyorum.

NOT-1: “ILO Proliant DL380p Gen8” template’i Zabbix default template’ler içinde yok, ben bu template’i nasıl eklediğimi zaten Template makalesinde anlatacağım. O yüzden bu kısımda soru işareti kalmaması için ayrıca belirtiyorum.

3-) Macros Sekmesi

Bu sekmede ilgili HOST’umuz için bir Macro ve değer belirtmemiz gerekiyor. 1 numaralı sekmedeki sarı ile boyadığım “{$SNMP_COMMUNITY}” yi kopyalayıp buraya yapıştırıyorum. SNMP protokolünde Community name üzerinden haberleşeceğini bu Macro’ya bildirmiş oluyoruz.

Karşısında yazan Value kısmına bu sefer “srvHHOSTILO” yazıyorum. Buraya yazdığınız değer ne ise Sunucu tarafında da SNMP ayarına aynısını yazmamız gerekiyor. Bu kısmı yanlış yaparsak HOST aktif olmayacaktır.

Ardından Add diyerek ilk Sunucu HOST’umu ekliyorum.

Sunucuma ILO üzerinden bağlanıyorum ve SNMP ayarlarını yapıyorum. Aynı daha önceki SNMP ayarlarında olduğu gibi burada da Zabbix HOST ekleme 3 numaralı Macros sekmesinde yazdığım “srvHHOSTILO” değerini yazıyorum.

Yaklaşık 1 dakika içinde eklediğim HP dl380 Sunucum Host’larım arasında yeşillenmiş durumda.

Zabbix SNMP İle Access Point Ekleme

Şimdi makalemizin son HOST eklemesi olan Access Point ile devam edelim.

Her zamanki gibi ilk olarak Sunucular için LOKAL_NETWORK_AP adında bir grup oluşturdum.

Ardından Configuration sekmesinden Hosts’a tıklıyorum Add diyerek yeni bir host ekliyorum. Aynı diğer eklemedeki gibi adımları izleyerek ilerliyorum.

1-) Host Sekmesi

Host name : Hostumuza bir isim veriyorum.

Visible name : Aynı ismi buraya da kopyalıyorum.

Groups : LOKAL_NETWORK_AP Grubumu sağındaki Select yazan kısımdan seçiyorum.

İnterfaces : Hostumuzu hangi yöntem ile ekleyeceksek onu seçerek bir interface ekliyorum ve Access Point IP adresini giriyorum.

2-) Template Sekmesi

Bu sekmede AP_YONETIM Hostu için bir template seçmem gerekiyor. Select diyerek “TP-LINK SNMP” Template’ini seçiyorum.

NOT-2: “TP-LINK SNMP” template’i Zabbix default template’ler içinde yok, ben bu template’i nasıl eklediğimi zaten Template makalesinde anlatacağım. O yüzden bunu da bu kısımda soru işareti kalmaması için ayrıca belirtiyorum.

Template seçimini yaptık.

3-) Macros Sekmesi

Bu sekmede ilgili AP_YONETIM HOST’umuz için bir Macro ve değer belirtmemiz gerekiyor. 1 numaralı sekmedeki sarı ile boyadığım “{$SNMP_COMMUNITY}” yi kopyalayıp buraya yapıştırıyorum. SNMP protokolünde Community name üzerinden haberleşeceğini bu Macro’ya bildirmiş oluyoruz.

Karşısında yazan Value kısmına bu sefer “public” yazıyorum. Buraya yazdığınız değer ne ise Access Point tarafında da SNMP ayarına aynısını yazmamız gerekiyor. Bu kısmı yanlış yaparsak HOST aktif olmayacaktır.

Ardından Add diyerek ilk AP_YONETIM HOST’umu ekliyorum.

AP_YONETIM Host’uma bağlanıyorum ve SNMP ayarlarını yapıyorum. Aynı daha önceki SNMP ayarlarında olduğu gibi burada da Zabbix HOST ekleme 3 numaralı Macros sekmesinde yazdığım “public” değerini yazıyorum.

Ardından kısa bir süre bekliyorum ve AP_YONETIM Host’um yeşilleniyor ve bağlantı kurmuş oluyorum.

Makalemiz burada sona eriyor. Şu ana kadar 4 farklı Network cihazını SNMP Protokolünü kullanarak Zabbix’e ekledik. Bu sırada cihazlar üzerinde farklı isimlerde SNMP ayarları ile karşılaştık. Kiminde Community NameTrap CommunityTrap Adress gibi alanlar gördük, kiminde ise Tuzak, Ayar, Düzenleme Adresi gibi (TP-Link) değişik isimler vardı.

Burada sizde cihazlarınızı eklerken Zabbix HOST ekleme 3 numaralı Macros sekmesinde yazdığınız “{$SNMP_COMMUNITY}”  value değeri neyse“public, SW1 yada alican velican” bunu ilgili cihazın SNMP alanlarında IP adresi haricindeki tüm yerlere yazmanızdır. Eğer sizden bir IP adresi alanına ayar girmenizi istiyorsa o IP adresi zaten Zabbix IP adresi olacak. Diğer kısımlar için deneme yanılma yaparak da bağlantıyı kurabilirsiniz.

Bir sonraki makalemizde Zabbix Template İmport etme ve template kavramından bahsediyor olacağım.

Hoşçakalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir